هاست و دامین چیه و به چه دردی میخوره؟

Admin

مدیر کل سایت
کادر مدیریت
ارسال‌ها
101
امتیازها
18
این مطلب در واقع برای کسانی نوشته شده که هیچ آشنایی با این موضوع ندارند و می‌خواهند به صورت ساده درک کنند که دلیل نیاز به خرید هاست و دامین چیست.

قبل از توضیح اینکه هاست و دامین چیه فرض کنید می‌خواهید یک تلفن همراه داشته باشید.
مهمترین هدف شما از داشتن این تلفن همراه برقراری ارتباط با برخی مخاطبان است و می‌خواهید برای کسانی که قصد ارتباط با شما را دارند این امکان را فراهم کنید.
تقریبا هدفی شبیه به هدف از داشتن یک وبسایت اینترنتی.
اولین چیزی که نیاز دارید یک شماره تلفن یا در واقع سیم کارت است.
این سیمکارت یا شماره تلفن در واقع به خودی خود هیچ کارایی ندارد و اگر روی یک گوشی نصب نشود هر مخاطبی با شما تماس بگیرد با پیغامی مواجه می‌شود که انگار اصلا شماره تلفنی نیز وجود ندارد و به نام شما ثبت نیست.
بنابراین شما به خرید یک گوشی تلفن همراه هم نیاز دارید که معمولا دارای یک حافظه، پردازنده، رم و… است و بستگی به خودتان دارد که گوشی با چه نوع امکانات سخت افزاری و حجم حافظه داخلی و… بگیرید.

همچنین گوشی شما هم بدون سیمکارت راهی برای ایجاد ارتباط با مخاطبان ندارد.
نهایتا چیزی که برای تکمیل کارایی و استفاده ی شما از تلفن همراه باقی می ماند سیستم عامل نصب شده روی گوشی و نرم افزارهای جانبی است که هرچه این نرم افزارهای قوی تر و کارآمدتر باشد امکان استفاده‌ی بهتر شما از تلفن همراهتان را می دهد.

مثال فوق در بحث هاست و دامین چیست!
در بحث دامنه و هاست، دامنه در واقع همان سیمکارت یا شماره تلفن همراه شماست.
برای مثال google.com یا arvandweb.com تنها یک آدرس است و به تنهایی کارایی ندارد.
هاست یا فضای میزبانی شما همان گوشی یا دستگاه تلفن همراه شماست که دارای امکانات سخت افزاری مشخص و رم و حافظه و پردازنده ی مشخص است و با اتصال دامنه به آن (شبیه سیمکارت) هاست از طریق دامنه در دسترس قرار خواهد گرد.
نهایتا برای مدیریت هاست و سایت شما نیاز به نرم افزارهایی می باشد.
برای مثال در گوشی تلفن همراه ممکن است اندروید یا ios و یا نرم افزارهای جانبی خاصی جهت انجام کارهای مختلف نصب باشد که دقیقا هاست شما هم به همین شکل است.
یعنی ممکن است ویندوز یا لینوکس روی سرور هاست شما نصب یا پنل مدیریت هاست شما نرم افزارهایی مانند سی پنل، دایرکت ادمین، پلسک و … باشد که هر کدام امکانات بسیاری برای مدیریت هاست و سایت به شما می دهند.

و کلام آخر
هاست در واقع یک فضای میزبانی در اینترنت است که توسط نرم افزارهای خاصی که روی آن نصب است شما می توانید فایل ها و برنامه‌های خود را روی آن قرار دهید و توسط دامنه یا دامین به این فایلها و برنامه ها آدرس دهی می شود.

هاست شما یک سرور یا کامپیوتر است که ممکن است هرجایی از دنیا قرار گرفته باشد اما نکته اینجاست که این کامپیوتر به اینترنت متصل است و بنابراین هرکسی که آدرس سایت شما را بزند توسط دامنه به آن کامیپتور آدرس دهی می شود تا فایل ها از روی آن بارگزاری شوند و برای کاربر یا مخاطب ارسال گردند.
با توضیحات بالا احتمالا تا کنون به خوبی متوجه شده اید که هاست و دامین چیست.
ضمنا دامنه کلمه‌ای فارسی و دامین یا دومین (domain) شکل انگلیسی این عبارت می باشد.
البته ممکن است عبارت‌هایی هم وجود داشته باشند که کمی شما را سردرگم کنند
برای مثال لازم شما با انواع هاست و انواع دامنه آشنا شوید.
 
عقب
بالا